Warszawa
Komentarze: 0
WARSZAWA
Warszawa to stolica Polski i województwa mazowieckiego, największe miasto kraju, położone w jego środkowo-wschodniej części, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Warszawa jest ważnym ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym.
Co warto zobaczyć:
1. Plac zamkowy
Początki zamku sięgają XVI w. Najpierw był rezydencją książąt mazowieckich a po przeniesieniu stolicy z Krakowa siedzibą króla i władz. Przez kolejne stulecia zamek był przebudowany i rozbudowywany, by ostatecznie w XIX w. otrzymać neorenesansowy charakter. Podczas II wojny światowej zamek wysadzono, zaś jego odbudowę zaczęto dopiero w 70-tych latach XX w. Obecnie w jego murach znajduje się muzeum.
2. Starówka
Plac Zamkowy otwiera drogę na Starówkę. Staromiejski Rynek, o czym wspomniałam wcześniej, miał swój ratusz. Niestety został on rozebrany na początku XIX w. W jego miejscu znajduje się pomnik Warszawskiej Syrenki a dokładnie jego kopia. Ze względu na liczne akty wandalizmu oryginał znajduje się w Muzeum Historycznym. Kamieniczki otaczające rynek są rekonstrukcją tych z przełomu XVII i XVIII w. Zamieszkiwały w nich historyczne postacie, o czym informują znajdujące się na nich tablice.
3. Nowe miasto
Ta część pomiędzy końcem XIV i XVIII w. funkcjonowała jako samodzielne miasto. Barokowe i klasycystyczny kamieniczki otaczające niegdyś rynek również uległy zniszczeniu w 1944 r. Ratusz rozebrano nieco wcześniej w 1818 r., jego miejsce zaś zajęła żeliwna studzienka. Na placu Krasińskiego znajduje się barokowy pałac z II połowy XVII w. Przechowuje się tam część zbiorów Biblioteki Narodowej głównie starodruki i rękopisy.
4. Nowy świat
Plac Mikołaja Kopernika łączy Krakowskie Przedmieście z Nowym Światem. Na placu znajduje się również pomnik słynnego astronoma, który został odsłonięty w 1830 r. Tuż za nim wznosi się Pałac Staszica z początku XIX w., który przebudowano w stylu bizantyjsko-ruskim. Obecnie mieści się tutaj Warszawskie Towarzystwo Naukowe oraz Polska Akademia Nauk.
5. Łazienki Krówlewskie
To zespół pałacowo-ogrodowy w Warszawie założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nazwa pochodzi od barokowego pawilonu Łaźni, wzniesionego w latach 80. XVII wieku przez Stanisława Herakliusza Lubomirskiego i przebudowanego przez Stanisława Augusta Poniatowskiego na pałac Na Wyspie. Oprócz budynków, pawilonów oraz wolnostojących rzeźb znajdują się tam cztery ogrody: Królewski, Romantyczny, Modernistyczny oraz Chiński.
Dodaj komentarz